Violet Jessop, Dünyanın En Şanslı Kadını mı?

Violet Jessop, yaşadıkları ile dünyanın en ‘şanslı’ kadını olarak hatırlanıyor. Peki Violet Jessop gerçekten de dünyanın en şanslı kadını mı? Onun bu şekilde anılmasına sebep olan olay ne? Gelin bu soruları hep birlikte yanıtlayalım.

Violet Jessop

Violet Jessop, 20. yüzyılın başlarında yaşamış İngiliz bir denizci ve gemi hostesi olarak bilinir. Jessop, kariyeri boyunca birçok gemide çalıştı ve üç büyük gemi kazasında hayatta kalmayı başardı. Bu nedenle, “The Unsinkable” (batmayan) lakabıyla anılır.

Violet Jessop Titanic’ten Kurtuldu

Violet Jessop, 2 Ekim 1887’de İrlanda’nın Bahía Blanca kentinde doğdu. Ailesi İrlanda’dan İngiltere’ye göç etti ve Violet, çocukluğunu İngiltere’de geçirdi. Babası denizci olduğu için Violet, denizciliği seçti ve 1910 yılında White Star Line şirketine bağlı R.M.S. Olympic gemisinde hostes olarak çalışmaya başladı. Jessop, Titanic kazası sırasında da görev yapıyordu ve batan gemiden sağ kurtulmayı başardı. 1916 yılında ise, R.M.S. Britannic gemisi, İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılması için hazırlanırken, bir mayına çarptı ve batmaya başladı. Jessop, bu kazada da sağ kurtulmayı başardı.

Violet Jessop, Titanic kazası sonrasında üç yıl boyunca çalışmamıştı, ancak 1915 yılında R.M.S. Hospital Ship Britannic’e katıldı. Britannic, bir hastane gemisiydi ve I. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerleri taşımak için kullanılıyordu. Ancak, 1916 yılında, Yunanistan’ın batısındaki bir bölgede, Britannic bir mayına çarptı ve tam elli beş dakika içinde sulara gömüldü. Kazada 30 kişi hayatını kaybetti. Jessop, bu üç kazadan da sağ kurtulmasına rağmen, hayatının geri kalanında bu olayların travmatik etkileriyle başa çıkmak zorunda kaldı. Jessop, 1971 yılında, 84 yaşında İngiltere’de hayatını kaybetti.

Dünyanın en şanslı kadını olarak anılan Violet Jessop, hayatta kalmayı başardığı üç büyük gemi kazasının tarihsel önemi nedeniyle hatırlanır. Aynı zamanda, erkeklerin egemen olduğu bir sektörde çalışan bir kadın olarak da son derece ilgi çekici bir hayatı hikayesine sahiptir. Jessop’un hikayesi, insanların acımasız doğasına karşı direnme gücünü ve hayatta kalma arzusunu simgelemektedir.  Bu nedenle günümüzde de birçok kadına ilham olmaya devam etmektedir.

İlgili admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iş görüşmesinde nasıl giyinilir

İş Görüşmesinde Nasıl Giyinilir? İlk İzlenimde Etkileyici Olmanın Anahtarı

İş arama sürecinde, mülakat anı belki de en kritik anlardan biridir. İyi bir ilk izlenim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir