Türkiye’de İnternet Sansürü

Türkiye'de İnternet Sansürü

Türkiye’de internet sansürü, son yıllarda ülkenin gündemini sık sık meşgul eden bir konudur. Ülkemizin en çok ziyaret edilen sitelerinden Ekşisözlük’ün 2023 yılının şubat ayında erişime engellenmesiyle beraber internet sansürü konusu yeniden gündeme geldi. Bu yazıda, Türkiye’de internet sansürü konusunu detaylı bir şekilde ele alacağız.

Türkiye’de internet sansürü, belirli internet sitelerinin erişime engellenmesi veya içeriklerinin engellenmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu uygulamaların nedeni genellikle terör propagandası, pornografi, intihar yöntemlerinin yayımlanması, hakaret içeren ifadeler veya kişilik haklarına saldırı gibi yasadışı faaliyetleri önlemek veya engellemektir. Ancak son yıllarda, siyasi, sosyal ve kültürel içerikli sitelerin de erişimine engel konulması tartışma konusu olmaktadır.

Ülkemizde internet sansürünün yasal dayanağı, 5651 Sayılı Kanun’dur. Bu kanun, internet ortamında yapılan yayınların denetlenmesini ve yasadışı faaliyetlerin önlenmesini amaçlamaktadır. Bu kanun kapsamında, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) adı verilen bir kurum, internet sitelerinin denetlenmesi ve gerektiğinde erişimin engellenmesi işlemini yapmaktadır. Türkiye’de internet sansürü uygulamasına karşı çıkanlar, bu uygulamaların ifade özgürlüğüne ve bilgi edinme hakkına engel olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, sansür uygulamalarının keyfi ve sistematik olduğu, hükümetin eleştirel sesleri susturmak için bu uygulamalardan yararlandığı da öne sürülmektedir.

Türkiye’de İnternet Sansürü Dünyada da Gündemde

Son yıllarda, Türkiye’de internet sansürüne karşı yapılan protestolar artmıştır. İnternet kullanıcıları, erişim engellenen sitelere VPN kullanarak erişmeye çalışmaktadır. Ayrıca, sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve hukukçular da sansür uygulamalarına karşı çıkarak yasal mücadeleler yürütmektedir. Türkiye’de internet sansürü konusunda uluslararası kuruluşlar da tepkilerini dile getirmektedir. Örneğin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’deki internet sansürü uygulamalarının ifade özgürlüğünü ihlal ettiği kararını vermiştir. Ayrıca, Freedom House gibi uluslararası sivil toplum örgütleri, Türkiye’nin internet özgürlüğü endeksinde düşüş yaşadığına dikkat çekmektedir.

Dünyada İnternet Sansürü Uygulaması

Son yıllarda dünya genelinde erişimi engellenen birçok büyük site bulunmaktadır. Bu siteler genellikle otoriter rejimler tarafından sansürlenmiş ve yasaklanmıştır. İşte tarihte erişimi engellenen büyük sitelerden bazıları:

Facebook: 2009 yılında, Çin’deki hükümet Facebook’u yasakladı. Ayrıca, diğer ülkeler de Facebook’a erişimi engellemişlerdir.

Google: Çin hükümeti, 2010 yılında Google’a erişimi engelledi. Bu engelleme, Çin hükümetinin internet üzerindeki kontrolünü artırmak için yapıldı.

Twitter: İran’da 2009 yılında yapılan seçimler sonrasında, hükümet Twitter’ı yasakladı. Ayrıca, diğer ülkelerde de Twitter’a erişimi engelleyen uygulamalar yapılmaktadır. Ülkemizde de Twitter için zaman zaman kısıtlama uygulanmaktadır.

Wikipedia: 2017 yılında, Türkiye’de Wikipedia’nın erişimi engellendi. Bu yasaklama, Wikipedia’da yer alan Türkiye’nin desteklediği terör örgütleri ile ilgili maddelerin kaldırılmaması nedeniyle yapıldı.

YouTube: 2007 yılında, Tayland’da hükümet, YouTube’u yasakladı. Ayrıca, diğer ülkelerde de YouTube’a erişimi engelleyen uygulamalar yapılmaktadır.

Bu büyük sitelerin erişimi engellenmesi, ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim hakkı gibi temel hakların korunmasına yönelik endişeleri artırmaktadır. Ayrıca, sansür uygulamaları, dünya genelinde internet özgürlüğü konusunda ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

İlgili admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitim, bireylerin ve toplumların gelişimi için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Eğitim, bireylerin bilgi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir