Lisede Teşekkür Belgesi Nasıl Alınır?

Karne döneminin yaklaşmasıyla lise öğrencilerinin en çok sorduğu sorular arasında “Teşekkür belgesi nasıl alınır?” geliyor. Öğrenciler bilgi karmaşası içinde doğruya ulaşmakta zorlanıyor. Bu yazımızda, “Lisede teşekkür belgesi nasıl alınır? 5 günden fazla devamsızlığı olan teşekkür belgesi alabilir mi gibi sıkça sorulan soruların en net yanıtlarını verdik.

Teşekkür Belgesi için Kaç Puan Gerekli

Bir lise öğrencisinin teşekkür belgesi alabilmesi için dönem içi ağırlıklı not ortalamasının 70 ile 84.99 arasında olması gereklidir. Bu notlara sahip öğrenciler denem sonu karne ile birlikte teşekkür belgesini de almaya hak kazanır.

Zayıfı Olan Öğrenci Teşekkür Alabilir mi?

Teşekkür belgesi alma kriterlerinden biri de öğrencinin herhangi bir dersinin zayıf olmaması. Eğer bir ders dahi 50’nin altında ortalamanız varsa teşekkür ya da takdir belgesi alamazsınız.

5 Gün Devamsızlığı Olan Teşekkür Alabilir mi?

2018 yılında yapılan değişiklik sonrası 5 günden fazla özürsüz devamsızlığınız varsa teşekkür belgesi alamazsınız. Eğer bu durumdaysanız derhal okul idaresine bir devamsızlık dilekçesi vererek özürlü devamsızlıklarınızı özürsüz devamsızlık haline getirmelisiniz.

Disiplin Cezası Alan Öğrenci Teşekkür Belgesi Alabilir mi?

Teşekkür belgesi almanın son kriteri ise davranış puanınızın 100 olması. Bu da herhangi bir nedenle disiplin cezası alan öğrenciye teşekkür belgesi verilmeyeceği anlamına geliyor.

Aşağıda verilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 160. maddesi teşekkür, takdir ve onur belgesi hakkındaki tüm şartları içermektedir.

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi, ile ödüllendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir