Lisede Takdir Belgesi Nasıl Alınır?

Karne döneminin yaklaşmasıyla lise öğrencilerinin en çok sorduğu sorular arasında “Takdir belgesi nasıl alınır?” geliyor. Öğrenciler bilgi karmaşası içinde doğruya ulaşmakta zorlanıyor. Bu yazımızda, “lisede takdir belgesi nasıl alınır? 5 günden fazla devamsızlığı olan takdir belgesi alabilir mi gibi sıkça sorulan soruların en net yanıtlarını verdik.

Takdir Belgesi için Kaç Puan Gerekli

Bir lise öğrencisinin takdir belgesi alabilmesi için dönem içi ağırlıklı not ortalamasının 85 ile 100 arasında olması gereklidir. Bu notlara sahip öğrenciler dönem sonu karne ile birlikte takdir belgesini de almaya hak kazanır.

Zayıfı Olan Öğrenci Takdir Alabilir mi?

Takdir belgesi alma kriterlerinden biri de öğrencinin herhangi bir dersinin zayıf olmaması. Eğer bir ders dahi 50’nin altında ortalamanız varsa teşekkür ya da takdir belgesi alamazsınız.

5 Gün Devamsızlığı Olan Takdir Alabilir mi?

2018 yılında yapılan değişiklik sonrası 5 günden fazla özürsüz devamsızlığınız varsa takdir belgesi alamazsınız. Eğer bu durumdaysanız derhal okul idaresine bir devamsızlık dilekçesi vererek özürlü devamsızlıklarınızı özürsüz devamsızlık haline getirmelisiniz.

Disiplin Cezası Alan Öğrenci Takdir Belgesi Alabilir mi?

Takdir belgesi almanın son kriteri ise davranış puanınızın 100 olması. Bu da herhangi bir nedenle disiplin cezası alan öğrenciye takdir belgesi verilmeyeceği anlamına geliyor.

Aşağıda verilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 160. maddesi teşekkür, takdir ve onur belgesi hakkındaki tüm şartları içermektedir.

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

b) 85-100 arasındakileri takdir belgesi, ile ödüllendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir