Lisede Sınıf Geçme Zor Mu?

Ortaokuldan liseye geçen öğrencilerin kafasında oluşan ilk soru “lisede sınıf geçme zor mu?” oluyor. İlk ve ortaokuldaki sınıfta kalma yok algısı, liseye geçildiğinde son buluyor. Bu nedenle sekiz yıllık eğitimin ardından geçilen bu yeni aşama, yeni dersleri ve kazanımları beraberinde getirdiği için bu soruyu doğal karışlamak gerekiyor. Bu yazımızda “lisede sınıf geçme zor mu?” sorusunu yanıtlayacağız. Beraberinde de lisede sınıf geçme şartlarını açıklayacağız.

Lisede Sınıf Geçme Zor Mu

Lisede Sınıfta Kalma Var Mı?

“Lisede sınıfta kalma var mı?” sorusunun en basit yanıtı: Evet var. Lise eğitimini tamamlamak için belirli bir seviyede ders çalışmanız ve sınavlara iyi hazırlanmanız şart. Aksi takdirde kimse gözünüzün yaşına bakmaz ve sınıfta kalabilirsiniz. İki sene sınıf tekrarı yapan öğrenci ise örgün eğitimin dışına çıkarılır. Bu durumda da açık öğretim lisesi ya da akşam lisesi gibi seçeneklere yönelmek zorunda kalırsınız. Gerçi lisede sınıfta kalmanın adeta özel bir çaba gerektirdiğini de söylemeliyiz. Yazımızın devamında lisede sınıf geçme şartları başlığını okuduğunuzda bize hak vereceksiniz. Zira lise öğrenimine başlayan 9. sınıf öğrencilerinin sınıfta kalma oranını incelediğimizde öğrencilerin büyük çoğunluğunun sınıfı geçtiğini görüyoruz. Fen liseleri ve anadolu liselerinde bu oran %1’in altındayken meslek liselerinde %10’lara dayandığını görüyoruz. Siz yine de derslerinize sıkı çalışmayı ihmal etmeyin.

Lisede Sınıf Geçme

Bir öğrencinin lisede sınıf geçme yeterliliğine ulaşması için iki kriteri gerçekleştirmesi gerekiyor:

1) Devamsızlık
2) Not ortalaması

Devamsızlık

Lisede devamsızlıktan kalma sınırı özürlü 20 gün, özürsüz 10 gün. Bu sayıları geçen öğrenciler otama tik olarak sınıf tekrarına kalıyor. İşte bu yüzden lise öğrencilerinin devamsızlık sayılarına dikkat etmesi ve derslerini düzenli olarak takip etmesi gerekiyor.

Not ortalaması

Liselerde iki türlü sınıf geçme var. Ya doğrudan sınıf geçersiniz ya da sorumlu olarak geçersiniz. Bu noktada en çok sorulan soruların başında “lisede sınıf geçmek için ortalama kaç olmalı” geliyor. Bu sorunun yanıtı da gayet basit. Eğer yıl sonu ağırlıklı ortalamanız 50’nin üzerindeyse kaç zayıfınız olursa olsun sınıfı geçersiniz. Ortalaması 50’nin altında olan öğrenciler ise üç zayıfa kadar sınıf geçebiliyorlar. Bu arada söylemden geçmeyelim. Her okul ve her sınıf düzeyinde Türk dili ve edebiyatı dersi, zorunlu ders olarak okutuluyor. Bu da demek oluyor ki Türk dili ve edebiyatı derslerinden başarılı olmadan lise mezunu olamazsınız. Eğer sınıf geçme kriterlerini karşılıyorsanız ama edebiyat dersinden başarısız olduysanız bir sonraki sene bu dersten sorumluluk sınavına giriyorsunuz. Farklı okul türlerinde edebiyatın yanında başla dersler de zorunlu olabiliyor.

Sonuç olarak lisede sınıfta kalma var ancak sınıf geçme kriterlerini karşılamak çok da zor değil. Düzenli bir çalışma ile çok rahat bir şekilde lise mezunu olabilirsiniz. İyi çalışmalar, başarılar…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitim, bireylerin ve toplumların gelişimi için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Eğitim, bireylerin bilgi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir