Instagramda Para Kazanma

Sosyal medya platformları, günümüzde bireyler ve işletmeler için büyük bir potansiyel barındırmaktadır. Hem ticaret yapmak isteyen girişimler hem de pasif gelir elde etmek isteyen bireyler için Instagram’ın önemi günden güne büyümektedir. Bu platformun reklam pazarındaki payı da gittikçe artmaktadır. Instagram, özellikle görsel içeriklere odaklanması ve geniş kullanıcı kitlesiyle dikkat çekmektedir. Bu noktada milyonlarca insan Instagramda para kazanma hayalini kurmakta, “Instagramdan nasıl para kazanılır” sorusunu sormaktadır. Bu makalemizde instagramdan para kazanma yöntemleri konusunu ele aldık. Keyifli okumalar dileriz.

Instagramda Para Kazanma

Milyonlarca Takipçiye Gerek Yok

İnsanların çoğu instagram üzerinden para kazanmak için milyonlarca takipçiye ihtiyaçları olduğunu düşünmekteler. Halbuki yazının devamında okuyacağınız yöntemler sayesinde Instagram’dan para kazanmak için milyonlarca takipçiye ihtiyaç duymak zorunda değilsiniz. 2000, 5.000, 10.000 gibi takipçi sayısına sahip instagram hesaplarından da para kazanabilirsiniz. Ancak bunun için hangi yöntemlere başvurmanız konusunda bilgiye ihtiyacınız var. Zira Instagram, şu aşamada YouTube gibi izlenme başına ödeme yapmıyor. Örneğin YouTube’a bir video yüklendiniz ve bu video milyonlarca izlenmeye ulaştı. Sizler video sahibi olarak çok ciddi bir ödeme alabilirsiniz. Aynı senaryonun Instagram üzerinde yaşandığını varsayarsak bir kuruş dahi kazanamazsınız. Peki instagramdan nasıl para kazanabilirim? İşte, Instagram hesabınızı gelir kaynağına dönüştürebileceğiniz altı etkili yol:

1.Ürün Satışı ve E-Ticaret:

Instagram sayfanızın kategorisine uygun ürünler tasarlayarak veya satışını yaparak para kazanabilirsiniz. Takipçilerinizin ilgisini çekecek özgün ve kaliteli ürünlerle bir e-ticaret işletmesi oluşturabilir ve Instagram profilinizde bu ürünleri tanıtarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Mantık şu şekilde, siz sayfa sahibi olduğunuza göre takipçilerinizin aşağı yukarı neyden hoşlandığını biliyorsunuz. Mesela bir dizinin fan sayfasıysanız biliyorsunuz ki takipçileriniz o diziyi seviyorlar. Siz o diziyle alakalı bir tasarım yapıp bunu bir tişörtün, kapşonlunun, bardağın yastığın üzerine koyabilirsiniz ve bir mağaza açıp orada bunları satabilirsiniz. Ondan sonra o mağazanın linkini alıp instagram profilinize koyabilirsiniz ve bunun hikayelerde postlarda reklamını yapabilirsiniz. Printon Diment gibi dropshipping modelleriyle de minimum çaba ile kar elde edebilirsiniz.

2.Reklam ve Sponsorluk Anlaşmaları:

İkinci yöntem ise reklam almak, bu da aslında oldukça bilindik değil mi? Instagram’da takipçi sayınız arttıkça size gelen teklifler de artmaya başlıyor. Farklı farklı markalar size ulaşıyorlar ve kendi reklamlarını yaptırtmak istiyorlar. Siz tabi ki onlardan reklam için para alıyorsunuz. Hikâye ve post için günlük, haftalık paketler hazırlayabilirsiniz. Fiyatı belirlemek size kalmış, bunu instagram hesabınızı takipçi sayısına ve gönderilerinizin aldığı beğeni ve etkileşime göre belirleyebilirsiniz. Bu noktada da yabancı yani global hesaplar açmanız sizin yararınızı olacaktır. Çünkü Türkiye’den bir Türkçe hesap açarsanız size gelecek markalar da çok büyük ihtimalle Türk markalar olacak ve TL ile ödeme yapmak isteyeceklerdir. Eğer global bir hesap açıp İngilizce içerikler oluşturursanız size gelen markalar yabancı olacaktır ve Euro, Dolar Pound cinsi ile ödeme yapacaklardır. Reklam verecek markaları nereden bulacağım diyorsanız, merak etmeyin siz hesabınızı büyütmeye odaklanın. Onlar genelde sizi buluyorlar.

3.Affiliate Marketing (Afiliasyon Pazarlama):

Instagramda para kazanma için üçüncü yöntem affiliate marketing. Bu yöntem ürün satmaya benziyor ama tam olarak öyle değil. Çünkü bu yöntemde siz ürünün yapım ile hiç ilgilenmiyorsunuz. Siz sadece ürünün reklamını yapıyorsunuz ve satıyorsunuz. Mesela çok güzel bir ürün gördünüz veya kullandığınız bir ürün var ve bunu takipçilerinizin isteyeceğini biliyorsunuz. Hemen “Amazon Associates” programına kayıt olup ürünün bağlantısını instagram hesabınıza koyuyorsunuz. Hikayenize, gönderilerinize koyduğunuz bu linkler takipçileriniz tarfından tıklanıp ürün satın alındığında siz bundan para kazanıyorsunuz. Amazon size bir komisyon ödüyor, bir kitleniz olduğu sürece çok güzel bir ve çok kolay bir para kazanma yöntemi diyebiliriz. Tek yaptığınız şey o ürünü paylaşmak şimdi ne kadar para kazanacağınız o ürünün fiyatından ne kadar kişinin sizin linkinizden satın aldığına ve Amazon ödediği komisyona bağlı ki açıklamaya bilim bırakacağım. Bu yöntem ile para kazanmanızı sağlayan firmalardan biri de Trendyol. Instagram’daki takipçi sayınız 10.000’i geçtiğinde Trendyol programına katılabiliyorsunuz.

4.Uzmanlık Alanınızda Kurslar ve Eğitimler:

Instagram hesabınızın konusuyla ilgili olarak uzman olduğunuz bir alanda kurslar veya eğitim materyalleri oluşturabilirsiniz. Udemy gibi platformlarda bu kursları satarak hem bilgi birikiminizi paylaşabilir hem de gelir elde edebilirsiniz.

5.Hesap Satışı:

Bu yöntem bir nevi çıkış kartınız. Eğer ben artık instagram hesabına devam etmek istemiyorum diyorsanız ya da acil olarak hızlı bir şekilde paraya ihtiyacım var diyorsanız instagram hesabını satabilirsiniz. Bir dost tavsiyesi vermemiz gerekirse bu en son düşüneceğiniz yöntem olsun. Yani hesabını sattığınızda evet bir para alıyorsunuz ama sadece onu alıyorsunuz. Diğer yöntemler ile uzun vadede daha çok para kazanabilirsiniz. Amacınız bunu bir iş haline getirmek ise yani instagram hesapları açık belirli bir seviyeye getirip ondan sonra satmaksa evet yapabilirsiniz ama yine de bizce bir hesaba odaklanıp onu geliştirmek çok daha karlı. Çünkü bir hesapta yukarıda açıkladığımız yöntemlerin çoğunu yapabiliyorsunuz.

6.Web Sitesi veya YouTube ile İş Birliği:

Instagramda para kazanma için altıncı yöntem web sitenizin veya YouTube hesabınızın reklamını yapmak, instagram hesabınızın kategorisiyle alakalı web sitesi veya YouTube kanalı açıp buradan izlenme başına para kazanabilirsiniz. Instagramda kazanamadığınız izlenme başına parayı bu platformlarda kazanabilirsiniz. Tabi kategorilerin uyuşması önemli. Aksi takdirde takipçilerinizi o web siteye gidip o yazılanları okumaz veya YouTube kanalınıza gidip o videoları izlemezler. Biliyorum bu yöntemi instagramını bayağı bir dışına çıkıyor. Yani bildiğimiz artık başka platformlarda bir iş yapmanız gerekiyor ancak bunu da söylemek istedim. Belki aranızdan bunları da yapmak isteyenler vardır. Yani eğer tutsa videolar paylaşarak da para kazanmak istiyorsanız bu videoyu izleyebilirsiniz. O videoda nasıl youtube’dan daha fazla izlenme almaya ihtiyaç duymadan daha fazla para kazanabilirsiniz? Bunu gösteriyorum.

Instagramda para kazanma adına önerdiğimiz her bir yöntemde başarılı olmak için özgün içerikler üretmek, takipçilerinizle etkileşimi artırmak ve sürekli olarak içerik kalitesini yükseltmek önemlidir. Instagramdan para kazanmak, ancak stratejik bir planlamayla ve doğru içerikle mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagramdan Video İndirme

Instagramdan Video İndirme: En Kolay Yöntemler

Sosyal medya platformları arasında lider konumda bulunan Instagram, günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir