Futbol Savaşı: Honduras-El Salvador

Honduras-El Salvador arasındaki toprak kavgası, Dünya Kupası eleme maçlarına yansıdı. Üç maçın sonunda kupa biletini alan El Salvador oldu; ancak iki ülke arasındaki siyasi gerilim de tırmandı. 14 Temmuz 1969’da iki ülke savaşa girdi. 100 saat süren savaş sonunda 2100 kişi öldü, 10 binden fazla kişi de yaralandı. Bu savaş tarihe “Futbol Savaşı” olarak geçti. Gelin futbol savaşının detaylarına birlikte bakalım.

Futbol Savaşı 2

Savaşın Tarihsel Arka Planı

El Salvador, yüzölçümü bakımından Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumundadır. Aynı zamanda kilometrekare başına düşen nüfus açısından tüm Amerika’nın en yoğun nüfusuna sahip. Ülkenin ekonomisi tarıma dayanıyordu ancak toprakların üçte ikisi bir nevi toprak ağalarına aitti. Bu yüzden topraksız köylüler ekonomik sıkıntıdan kurtulmak için çareyi komşu ülke Honduras’a göç etmekte buldular. Honduras ise El Salvador’un aksine geniş tarım arazilerine sahipti. Bu karşın nüfusu ise El Salvador’un neredeyse yarısı kadardı. Henüz tarıma açılmamış geniş arazileri vardı. El Salvador’dan akın akın gelen köylüler, Honduras’ın bu bakir toprakları üzerinde köyler, kasabalar kurmaya başladılar.

1960’larda Honduras’taki Salvadorlu nüfusu ülke halkını rahatsız edecek boyutlara ulaşmıştır. İki halkın köylüleri arasında çıkan bir huzursuzluk sonucu Honduras hükümeti bir toprak reformu yapma girişiminde bulundu. Darbeci bir general olan Lopez, iktidarını sağlamlaştırmak için sermayedarlarla iyi geçinmek zorunda olduğunun farkındaydı. Bu yüzden, Salvadorluların yerleştiği toprakları Honduraslı köylülere dağıtmayı planlıyor, bu da Salvadorluların yurtlarına geri dönmeleri demek oluyordu. 1962’de başlayan uygulama1967’den itibaren hızlanmıştı.

El Salvador’sa zaten bir köylü ayaklanmasından çekindiği için bunu kabul edilemez buluyordu. Ülkeler arasındaki ilişkiler oldukça gergindi. İki ülke medyası diğer taraf aleyhine sürekli kışkırtıcı bir propaganda halindeydi. İşte Dünya Kupası eleme müsabakası tam da bu döneme denk gelmişti.

Gerilim Tırmanıyor

1970 Dünya Kupası ele maçlarında iki ülke eşleşmişti. İlk maç 8 Haziran 1969 tarihinde Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da yapılmış, Roberto Cordunan’ın son dakikada kaydettiği gol ile Handuras müsabakadan 1-0 galip ayrılmıştı. Maç öncesinde Honduraslıların, Salvador takımını gece boyunca otelde rahatsız etmesi gerilimin başlangıcı oldu. Maç esnasında yaşanan bir olay Salvador cephesini iyice gerecekti. El Salvador’da televizyonunun başında maçı izleyen 18 yaşındaki Amelia Bolanios babasının silahını kalbine dayayarak tetiği çekecekti. Ertesi gün Salvador gazetesi El Nacional, “Genç kız, vatanının yıkılışını görmeye tahammül edemedi” başlığını atıyordu. Neredeyse tüm şehrin katıldığı cenaze töreni ülke genelinde de canlı yayımlandı. Gerginlik gittikçe tırmanıyordu.

İkinci maç bu gergin ortamda yapıldı. Bu kez uykusuz olan takım doğal olarak Honduras’tı. Stadyuma halk linç etmesin diye askeri araçlarla götürülen Honduras milli takımı orada da büyük tacize uğradı. 3-1 biten maç sonucu Honduras antrenörü “Sadece kaybettiğimiz için çok şanslıyız” diyordu. Zırhlı araçlarla havaalanına götürülen Honduras milli takımı eve sağ salim dönerken onları desteklemeye gelen taraftarları sınıra canlarını zor attılar. İki taraftar ölmüş, yüzlercesi hastanelik olmuş, 150 Honduras plakalı araç yakılmıştı. İki ülke arasındaki sınır kapatıldı.

İki maçın ardından genel eşitlik bozulmayınca tur atlayacak takımın belirlenmesi Meksika’da oynanacak play off maçına kalmıştı. Bu maçın oynanacağı gün olan 26 Haziran’a gelindiğinde de El Salvador hükümeti, son 10 günde Honduras’ta 12 bine yakın Salvadorlunun ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını ve Honduras hükümetinin ne bu duruma ne de evlerini terk etmek zorunda kalan bazı insanların soygunlara, tecavüzlere maruz kalmalarına, hatta cinayetlere kurban gitmelerine karşı herhangi bir önlem almadığını vurgulayarak Honduras ile bütün diplomatik ilişkilerini durdurduklarını açıkladı.

Futbol Savaşı 2000’den Fazla İnsanın Canına Mal Oldu

İki haftalık bir bekleyişin ardından Honduras tarafından bir adım atıldığını görmeyen El Salvador yönetimi, 14 Temmuz’da askeri müdahaleye başladı. 4 gün boyunca süren çatışmalar sonucu 2100 insan hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri’nin araya girmesi sonucu ateşkes ilan edildi ve bu olay dünyanın en kısa savaşları arasında yerini aldı.

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere yaşananların futbolla pek de bir alakası yoktu. Sadece olayların tırmandığı esnada iki ülke milli takımlarının kısa bir süre içinde üç kez karşılaşmaları, mevcut gerilimin üzerine belki biraz tuz-biber ekmişti. Fakat savaşın bu üç maçlık seriden çok kısa bir süre sonra başlaması nedeniyle ‘futbol savaşı’ olarak anılması, zaman içerisinde sanki tüm olup bitenlerin futbol nedeniyle yaşandığı yanılgısının da popüler kültüre yansımasına sebep olacaktı.

İlgili admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitim, bireylerin ve toplumların gelişimi için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Eğitim, bireylerin bilgi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir