Francine Shapiro Kimdir?

Amerikalı bir psikoloji uzmanı olan Francine Shapiro, psikoterapi alanındaki yenilikçi çalışmalarıyla tanınmaktadır. Shapiro, 18 Şubat 1948’de New York’ta doğdu. Çocukluğu ve gençliği boyunca ailesiyle birlikte New York’ta yaşadı. Babası bir iş adamı, annesi ise öğretmendi. Shapiro, öğrenme güçlükleri yaşadığı için okulda başarısız olmuştu. Ancak, ilerleyen yıllarda psikoloji alanında kariyer yapmaya karar verdi. Shapiro, New York Üniversitesi’nde lisans derecesi aldıktan sonra Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara’da klinik psikoloji dalında yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamladı.

Francine Shapiro

Pskoloji alanında klinik deneyimler edinmek için çeşitli kurumlar ve sağlık merkezleriyle çalıştı. Ayrıca, Kaliforniya Üniversitesi, Santa Barbara’da doktora yaparken, psikolojik travmaların etkileri üzerine çalışmalarına odaklandı. Psikoloji alanında yapılan çalışmalarına daha sonra adını veren “göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme” (EMDR) terapisi üzerine araştırmalar yapmaya başladı.

Shapiro, 1987’de kendi kendine keşfettiği bir yöntemi kullanarak yaşadığı travmatik olaylarla başa çıkmaya çalışırken göz hareketlerinin belirleyici bir rol oynayabileceğini fark etti. Daha sonra, bu yöntemi başkalarıyla paylaşmaya başladı ve EMDR terapisi olarak bilinen bir tedavi yöntemi haline geldi.

Francine Shapiro EMDR Tedavisini Buldu

EMDR, travmatik deneyimlerin etkilerini hafifletmek için kullanılan bir psikoterapi yöntemidir ve hastaların zihnindeki rahatsız edici hatıraları ve düşünceleri yeniden işleme sürecini hızlandırmak için göz hareketlerini kullanır. Shapiro, EMDR terapisi üzerine yaptığı çalışmalarla uluslararası tanınmış bir uzman haline geldi ve birçok ülkede seminerler ve eğitimler verdi. Ayrıca, EMDR International Association (EMDRIA) adlı bir kuruluşun kurucularından biriydi ve bu alandaki diğer uzmanlarla birlikte EMDR terapisinin uygulanmasını ve araştırılmasını teşvik etmiştir.

Shapiro, EMDR terapisi üzerine yazdığı kitaplarla da tanınır ve bu kitaplar arasında EMDR: Temel İlkeler, Protokoller ve Prosedürler” (1995) ve “EMDR Terapisi ile Travmatik Stresin Tedavisi” (2001) gibi eserler yer alır.

Yaşamı boyunca Amerikan Psikoloji Derneği tarafından verilen “Bir Bilim İnsanı Olarak Katkıları” ödülü (2002) ve Uluslararası Trauma Stres Derneği tarafından verilen “Bir Yaşam Boyu Başarı” ödülü (2007) gibi önemli ödülleri kazanan Francine Shapiro, 2019 yılında Kaliforniya’da hayatını kaybetti. Bugün, onun mirası olan EMDR terapisi, dünya çapında birçok psikoterapist tarafından kullanılmaktadır ve Shapiro’nun yenilikçi çalışmaları, psikolojik travmaların tedavisi için etkili bir araç olarak kabul edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu (JWST), insanlığın evreni daha iyi anlamak için tasarlanmış olan son derece …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir