Florence Nightingale Kimdir?

Florence Nightingale

Florence Nightingale, 12 Mayıs 1820 tarihinde, varlıklı ve kültürlü bir İngiliz ailenin ikinci kızı olarak Floransa’da doğdu. Babası eğitimiyle bizzat ilgilendi ve İtalyanca, Latince, Yunanca öğretti. Önemli öğretmenlerden tarih, matematik, şiir, piyano gibi özel dersler aldı. Fakir, muhtaç ve hastalara yardım edebilmek için hemşire olmak istiyordu. Hayatını bu amaç doğrultusunda harcadı.

İtalya, Yunanistan ve Mısır’da hastane ve yardım kurumlarını araştırdı. Almanya’nın Kaiserwerth kentinde kimsesiz kadınların barındığı bir yurtta ve Paris’te bazı hastanelerde çalıştı. Londra’da bir kurumun yönetimini üstlendi Kırım Savaşı esnasında İstanbul’a geldi. Otuz sekiz hemşire ile Üsküdar’da hastane olarak kullanılan Selimiye kışlasına yerleştirildiyse de kışla yakınlarında bir ev tutup oraya geçti. Hastane çamaşırhanesi olarak da kullandığı evinde as kerlerin hijyenik şartlarda tedavi edilmeleri için çalıştı. Zamanının tümünü hastanede geçirip kışlanın temizliği, havalandırılması, yemeklerin hazırlanması gibi birçok konuda yenilikçi uygulamalara önderlik etti. Savaştan sonra Sultan Abdülmecid kendisine özel olarak yaptırılan bir bilezik armağan etti.

Florence Nightingale Tecrübelerini Kitaplaştırdı

Florence Nightingale, 1856’da barış imzalandıktan sonra İngiltere’ye döndü. Londra’daki evinde çok uzun süre mesleki çalışmalarına devam etti. Kraliçe Viktorya’nın ricası üzerine “Ordunun Sıhhati Tertibatı ve Hastane İdaresi Hakkında Notlar” isimli kitabı yazdı. Bunu “Hastane Hakkında Notlar” ve “Hindistan’daki İnsanlar Ölmeden Nasıl Yaşayabilir?” izledi. Almanya – Fransa savaşından sonra (1870) yetimler için yardım kampanyaları düzenledi. 1860 yılında asil ailelere mensup kadınlara hemşireliği öğretmek amacıyla açtığı “Nightingale Nursing Home” isimli okulunda yetiştirdiği hemşireleri kimsesiz ve muhtaçların tedavi gördüğü hastanelere gönderdi. 1907 yılında liyakat nişanı verilen ilk kadın oldu. 13 Ağustos 1910 tarihinde Londra’da öldüğünde doksan yaşındaydı.

Anısına İstanbul’da Florence Nightingale Yüksek Hemşirelik Okulu ve bu okula bağlı bir de hastane açıldı. Selimiye Kışlası’nda kendisine tahsis edilen oda müze haline getirildi. Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’la başlayan hafta tüm dünyada “Hemşireler Haftası” olarak kutlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ahıska Türkleri

Tarihleri ve Kültürleri ile Ahıska Türkleri

Ahıska Türkleri, tarihleri boyunca çeşitli zorluklarla karşılaşmış, farklı coğrafyalarda yaşamış ve kültürel açıdan zengin bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir