Filmlere Konu Olmuş Bir Yaşam: Fil Adam

Londra Hastanesinde Fil Adam olarak bilinen Joseph Merrick’in (1862-1890) fotoğrafları. © Wellcome Library, London, UK

 

Eliza Doolittle’dan esinlenerek yazılan “The Elephant Man”adlı filmin konusu ile tanınan Joseph Merrick, tarihte bilinen en ünlü tarihi figürlerden biridir. Joseph Merrick, İngiliz tarihinde “The Elephant Man” yani fil adam olarak tanınan bir adamdır. Merrick, özel bir genetik durumdan kaynaklanan ciddi yüz deformasyonuna sahipti ve hayatı boyunca bu durumla mücadele etti.

Merrick, 5 Ağustos 1862’de Leicester, İngiltere’de doğdu. Doğumundan kısa bir süre sonra ailesi, babası alkolik olduğu için annesi ve diğer çocuklarıyla birlikte babasından ayrıldı. Joseph, annesi tarafından büyütüldü ve babasıyla hiçbir zaman tanışmadı.

Joseph Merrick, yaklaşık 5 yaşındayken yüzünde anormal büyümeler başladı. Bu büyümeler, kemikleri ve cildi etkiledi ve sonunda yüzünde ve vücudunun diğer bölgelerinde ciddi deformasyonlara neden oldu. Merrick’in ayrıca sağlığı da zayıftı; özellikle solunum sorunları yaşıyordu.

Merrick, gençken birkaç kez çalışmaya çalıştı ancak fiziksel deformasyonları nedeniyle iş bulmakta zorlandı. Kendi kendine geçimini sağlamak için hayvanlara öğretilmiş numaralar yaparak çeşitli sirklerde ve tiyatrolarda sahne aldı. Bu sırada, sirklerde ve tiyatrolarda kendisi için özel olarak tasarlanmış bir kostüm giydi.

Merrick, Victoria dönemi İngiltere’sindeki yaşam koşullarına rağmen, genellikle sevecen bir insan olarak tanımlanırdı. Ancak, fiziksel deformasyonları nedeniyle hayatı boyunca ayrımcılıkla karşılaştı ve kendisi hakkında çeşitli söylentiler yayıldı.

Merrick, 11 Nisan 1890’da 28 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm nedeni hala net olarak bilinmemekle birlikte, ölüm nedeni doğal sebeplerle olduğu tahmin edilmektedir.

Fil Adam Film Oldu

Merrick’in hayatı, filmlere, tiyatrolara ve edebiyata konu oldu ve hala tarihteki en ilginç ve etkileyici karakterlerden biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda, fiziksel farklılıklara ve ayrımcılığa karşı mücadele eden bir sembol olarak da görülür. Hakkında yapılmış en bilindik eser ise 1980 yılında David Lynch tarafından yapılmış olan başrollerinde Anthony Hopkins ve Merrick rolünde John Hurt’ün yer aldığı The Elephant Man (Fil Adam) filmidir.

İlgili admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitim, bireylerin ve toplumların gelişimi için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Eğitim, bireylerin bilgi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir