Fatih Dönemi’nden Kalma Semt İsimleri

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra şehirde imar çalışmalarına girişmiştir. Şehre Türk-İslam mührü vurmak üzere bazı yerlere yeni semtler inşa edilmiş, bazı semtlerin ise isminde değişikliğe gidilmiştir. İşte Fatih devrinden kalan semt isimleri ve bu isimlerin hikayeleri…

Fatih Devrinden Kalan Semt İsimleri

Aksaray: Fatih’in sadrazamı İshak Paşa, İç Anadolu Bölgesi’ndeki Aksaray’ı ele geçirdikten sonra orada yaşayan bölge insanlarını bugünkü İstanbul-Aksaray semtinin bulunduğu yere gönderir. Aksaraylılar da semte adlarını verirler.

Bebek: Bir rivayete göre Fatih Sultan Mehmet’in, bölgenin muhafazası için görevlendirdiği bölükbaşının Bebek lakaplı olması, diğer rivayete göre ise, padişahın buradaki bahçesinde gezerken, yılan görüp korkan şehzadesini avutmak için “Bebek” yanıtını vermesi ve bahçenin Bebek Bahçesi olarak anılması.

Beyoğlu: Mehmet Ziya Bey’in ‘İstanbul ve Boğaziçi’ adlı eserinde yazdığına göre Beyoğlu adı, Fatih Sultan Mehmet Trabzon’u aldıktan sonra Trabzon İmparatoru Kaloyani Komnen’in oğlu Prens Alexis’in burada bir süre oturmuş olmasından gelmektedir. Sultan, bu beye iltifat eder, misafir olur, onun evinde yemek yermiş. Venedik beyi ölünce, varisleri paylarına düşen arazileri yavaş yavaş satmışlar. Fakat İstanbul’u bırakıp gidememişler. Onlara o zamanlar Beyoğulları denmiş. Beyoğlu adı da Venedikli beyden kalmıştır.

Çarşamba: Bir rivayete göre İstanbul’un fethinden sonra Karadeniz kıyısından Çarşambalıların buraya yerleştirildiği ve böylece bu ismi aldığı, diğer rivayete göre ise, çarşamba günleri kurulan ünlü Çarşamba Pazarı’ndan dolayı zamanla semte Çarşamba denildiğidir.

Eminönü: Eminönü tarafında Fatih Sultan Mehmet döneminden beri gümrük eminliği binası bulunmakta idi. Halk arasında ‘Eminlik önü’ denilen semt, günümüzde Eminönü olarak adlandırılmaktadır.

Eyüp: Fetih sırasında Fatih’in hocası Akşemseddin’in tespiti üzerine ensardan Eba Eyyup El Ensari’nin (Ensar: Hz. Peygamber’in sahabesi ile Medine’ye hicret ettiğinde, onları karşılayıp evlerine misafir eden ilk Müslümanlar) kabrinin bulunduğu bölge… Günümüzde insanlar buraya “Eyüp Sultan” demektedirler.

Fatih: Bu semt adını İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in kendi adına yaptırmış olduğu cami ve külliyesinden alıyor.

Horhor: Fatih’te bulunan semt, adını Horhor çeşmesinden alıyor. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, bölge civarında yürürken yerin altından su sesleri duyar ve yanındakilere, “Buraya bir çeşme yapın; baksanıza ‘hor hor’ su sesleri geliyor.” der ve buraya bir çeşme yapılır. Çeşme de semt de Horhor ismiyle anılmaya başlar.

Kadıköy: Sur şehrinden gelen Fenikeliler buraya ‘Yenişehir’ anlamına gelen ‘Khalkedon demişlerdir. İstanbul’un fethinden sonra Kadıköy, Fatih’in ilk kadısı olan Hızır Bey’e makam ödeneği karşılığı verilmiştir. Böylece Kadı Hızır Bey’in rütbesi de semte ‘Kadıköyü’ adıyla hediye kalmıştır. Günümüzde İstanbul’un en önemli ilçelerinden olan bölge, ‘Kadıköy’ olarak hâlâ aynı ismi taşımaktadır.

Kâğıthane: Fatih Sultan Mehmet döneminde kâğıt imal edilen imalathanelerden dolayı semt bu ismi almıştır.

Kuzguncuk: Fatih Sultan Mehmet devrinde, ‘Kuzgun Baba’ diye anılan bir derviş burada oturmuştu.

Okmeydanı: Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u kuşattığında zamanının bir kısmını burada kurulan karargâhta geçirdiğinden semtin ismi de böylelikle ‘Okmeydanı’ olarak kalmış.

Tophane: İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet bu bölgeye büyük bir tophane inşa ettirmişti. Osmanlı döneminde topların döküldüğü bu bina halen mevcuttur.

İlgili admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Osmanlı Yönetimindeki Sırbistan

Osmanlı Yönetimindeki Sırbistan

Osmanlı İmparatorluğu ve Sırbistan arasındaki tarihî ilişki, Balkanlar’ın karmaşık ve zengin tarihinde önemli bir yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir