Esat Oktay Yıldıran Kimdir?

Millî Eğitim Bakanlığı, 26 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile bir anda tepkileri üstüne çekti. Açıklamada, Esat Oktay Yıldıran’ın isminin bir okula verildiği ve bu ismin bazı kesimleri rahatsız ettiği konusunda bilgi verildi. Peki Esat Oktay Yıldıran kimdir? Milli Eğitim, niçin böyle bir açıklama yapma gereği hissetti? Tüm cevapları yazımızın geri kalan kısmında bulabilirsiniz.

Esat Oktay Yıldıran: Bir Kıbrıs Gazisi

Esat Oktay Yıldıran (15 Şubat 1949 – 22 Ekim 1988), Türk askeri bir liderdir. Kıbrıs Barış Harekâtı’nda görev almasının ardından, 12 Eylül Darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi’nde İç Güvenlik Komutanı olarak görev yapmıştır. Ancak, 22 Ekim 1988 tarihinde bir suikasta kurban gitmiş ve Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilmiştir.

1981-1983 yılları arasında, Diyarbakır E Tipi Askerî Cezaevi’nde yüzbaşı rütbesiyle güvenlik amiri olarak görev yapan Yıldıran, bu süreçte tutuklulara işkence yaptığı iddialarıyla gündeme gelmiştir. Maalesef, 1980-1984 yılları arasında cezaevinde 30’dan fazla tutuklu hayatını kaybetmiştir. Yıldıran’ın Diyarbakır Cezaevi’nde uygulattığı disipliner teknikler arasında, tutuklulara Türk milli marşları ve Atatürk ilkelerini öğretme pratiği bulunmaktadır.

Diyarbakır Cezaevi görevinin ardından İstanbul’a atanan Yıldıran, 23. Piyade Tümeni’nde binbaşı rütbesiyle tabur komutanı olarak görev yapmıştır. 22 Ekim 1988 tarihinde, Yıldıran eşi ve çocuğu ile birlikte Ümraniye’deki askerî lojmanların önündeki bir otobüse binerken, iki kişi tarafından gerçekleştirilen suikast sonucu hayatını kaybetmiştir. Suikastı PKK üstlenmiş ve Yıldıran, PKK tarafından “Cellat” olarak anılmıştır.

Genelkurmay Başkanlığı, Yıldıran’ın ölümü sonrasında yaptığı açıklamada, “Çok kıymetli bir subay olarak isim yapmıştır ve daima da böyle anılacaktır.” ifadesini kullanmıştır. 1970 Kara Harp Okulu Mezunları da Yıldıran’ın öldürülmesine “yeri doldurulamayacak müstesna insan” açıklamasıyla tepki göstermiştir.

İşte Millî Eğitim Bakanlığı’nın Tepki Çeken Açıklaması

İzmir’de bir okula Esat Oktay Yıldıran isminin verildiğine ilişkin haberler üzerine Bakanlığımızca gerekli inceleme yapılmıştır.

Öteden beri toplumun adalet duygusunu inciten ve vicdanını yaralayan hadiselerle birlikte anılan isimlerin caddelerden, okullardan kaldırılması şeklindeki uygulamalar göz önüne alındığında, böyle bir uygulamanın Bakanlığımızca tasvip edilemeyecek bir hata olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Hangi dönemde alınmış olursa olsun hafızalarımızdaki derin izlerini koruyan bir dönemin yanlışlarını bugüne taşıma anlamına gelen bu kararı tasvip etmemiz mümkün değildir.

Adil bir hafızayı tesis etmek ve geçmişteki acıların ürünü olan yaraları sarmak için çaba sarf etmeye devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.

Bu bağlamda “Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği”ne göre ad verme yetkisi olan valiliğe (İzmir Valiliği) gerekli bilgi verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iş görüşmesinde nasıl giyinilir

İş Görüşmesinde Nasıl Giyinilir? İlk İzlenimde Etkileyici Olmanın Anahtarı

İş arama sürecinde, mülakat anı belki de en kritik anlardan biridir. İyi bir ilk izlenim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir