Dünyanın En Büyük Mezarlığı

Dünyanın en büyük mezarlığı nerede olduğunu ve bu mezarlıkta kaç mezar olduğunu biliyor musunuz? Dünya üstünde her yıl milyonlarca kişi hayatını kaybediyor ve çeşitli mezarlıklara defnediliyor. Peki dünyanın en büyük mezarı nerede?

Yılda 50.000 Kişi Defnediliyor

Amusing Planet’in raporuna göre dünyanın en büyük mezarlığı Irak’ın Şii şehri Necef’te bulunan Wadi Al-Salam mezarlığıdır. Çok uzun yıllardır barıştan uzak bir hayat sürmesine rağmen mezarlığın adı ismi Valley of Peace, yani barış vadisi olarak çevrilmektedir. 7. Yüzyıldan beri kullanılan alan 9.17 kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır. Mezarlık, şehrin merkezinden kuzeybatıya doğru uzanıyor ve şehir alanının %13’ünü oluşturuyor. Mezarlıkta 5 milyondan fazla insan gömülüdür.

Irak – İran savaşı ve son yıllarsa IŞİD ile savaştan ötürü mezarlık çok hızlı bir şekilde genişlemiştir. Buraya her gün 150 ile 250 arası olmak üzere, yılda 50000’nin üzerinde cenaze defnedilmektedir. Wadi Al-Salam mezarlığı, alt mezarlar ve yüksek mezarlar (kuleler) olmak üzere çeşitli gömü türlerini içeriyor. Her aileye tahsis edilen özel odaların içine bir gömme şekli var. Mezarların içine gömülme şeklinin yanı sıra, yeraltına oyulmuş odalar ve oldukça fazla sayıda ölünün kalıntılarını içeren merdivenle inilebiliyor.

Hz. Ali Türbesi

Hz. Ali’nin Mezarı da Burada

Wadi Al-Salam mezarlığı sadece kapasitesi ile değil tarihi önemiyle de dikkat çekiyor. Zira 12 imamdan birisi olan İmam Ali’nin mezarı da burada bulunduğu için Necef şehri ve Wadi Al-Salam mezarlığı kutsal sayılmaktadır. Onun dışında Ayrıca birçok peygamber, kral, şehzade ve padişahın mezarları da burada. Bu sebepten birçok insan bu mezarlığa gömülmek istiyor. Kuş bakışı olarak bakıldığında Wadi Al-Salam mezarlığı devasa bir şehir gibi görünmektedir.

İlgili admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Osmanlı Yönetimindeki Sırbistan

Osmanlı Yönetimindeki Sırbistan

Osmanlı İmparatorluğu ve Sırbistan arasındaki tarihî ilişki, Balkanlar’ın karmaşık ve zengin tarihinde önemli bir yer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir