Davranış Puanının İndirilmesi Nedir?

Liselerde disiplin cezası alan öğrenciler davranış puanının indirilmesi ile de karşı karşıya kalıyor. Bu yazımızda davranış puanının indirilmesi nedir? Hangi durumlarda davranış puanı indirilir ve bu durum nelere yol açar gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Davranış Puanı Nedir?

Liseye başlayan her öğrenciye, her sene başında 100 davranış puanı verilir. Bu puan, okul içindeki kurallara uygun davranmanız durumunda mezun olana kadar değişmez. Ancak herhangi bir disiplin cezası almanız durumunda, cezanın büyüklüğüne göre bu puan düşer. Mezun olduğunuzdaki puanınız hayatınızın geri kalan kısmında sizlerle gelecektir. Herhangi bir güvenlik soruşturmasında bu puan okulunuzdan istenecektir. Özellikle Polis Meslek Yüksekokulu ve Millî Savunma Üniversitesi’ne girmek isteyen öğrenciler için bu puan hayati önem taşımaktadır.

Davranış Puanının İndirilmesi Durumunda Ne Olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ceza puanı, aldığınız cezanın büyüklüğüne göre uygulanır. Tabi ki disiplin cezası alan öğrenciye belli yaptırımlar uygulanır. Eğer davranış puanınız indirilirse takdir, teşekkür ya da onur belgelerini alamazsınız. Peki hangi disiplin suçu kaç davranış puanı götürür? Disiplin cezasına göre uygulanacak ceza puanları aşağıdaki gibidir:

Kınama cezası: 10 Puan
Okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası: 20 Puan
Okul değiştirme cezası: 40 Puan
Örgün eğitimin dışına çıkarılma cezası: 80 Puan

DİKKAT! Disiplin cezasına neden olan fiil ya da davranışın aynı sene içinde tekrarlanması durumunda ceza puanı katlanarak uygulanır.

Sene sonunda yapılan Öğretmenler Kurulu’nda cezalar onaya sunulur. Kurulun affetmesi halinde ceza puanı silinir. Aksi takdirde ceza puanı resmiyet kazanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrencileri Başarıya Ulaştırmak

Öğrencileri Başarıya Ulaştırmak İçin 5 Etkili Yöntem

Merhaba Sevgili Okurlar. Bugün sizlerle öğrencilerin başarıya ulaşmasına yardımcı olabilecek etkili yöntemleri paylaşmak istiyoruz. Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir