Aşiyan Müzesi Nerede? Aşiyan Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Aşiyan-2

Aşiyan Müzesi, İstanbul’un Bebek semtinde yer alan bir edebiyat müzesidir. Müze, ünlü Türk şair Tevfik Fikret’in yaşadığı ve eserlerini yazdığı evde yer almaktadır. Müze, Tevfik Fikret’in evinin ve bahçesinin restore edilmesiyle oluşturulmuştur ve 1994 yılında ziyarete açılmıştır. İstanbul’daki edebiyat müzeleri içinde çok önemli bir yere sahip olan Aşiyan, ziyaretçilere Tevfik Fikret’in hayatı, eserleri ve dönemi hakkında bilgi vermektedir. Müzede, Tevfik Fikret’in yazdığı şiirler, mektupları, özel eşyaları ve fotoğrafları sergilenmektedir. Ayrıca müzenin bahçesinde, Tevfik Fikret’in yazdığı şiirlerden bazılarına ait heykeller bulunmaktadır.

Aşiyan Müzesi, aynı zamanda bir edebiyat arşivi de olup Türk edebiyatı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen araştırmacılar ve öğrenciler için de kaynak teşkil etmektedir. Boğaz’ın en güzel yerlerinden birinde konumlanan müze, özellikle bahar aylarında erguvanların da açmasıyla ziyaretçilerine eşsiz bir İstanbul manzarası sunmaktadır. İstanbul’a geldiyseniz ve hala burayı ziyaret etmediyseniz daha fazla vakit kaybetmeden Aşiyan yollarına koyulun.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmeti olan Aşiyan Müzesi, haftanın her günü, 09.30 – 16.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müzeye giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayrıca müzede, ziyaretçilere müzesinin daha detaylı gezilebilmesi adına sesli rehber eşlik etmektedir. Toplu gidişlerden önce müzeyi arayarak bilgi vermeyi unutmayınız.

Aşiyan-3

Aşiyan Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile Aşiyan Müzesi’ne ulaşmak için şu seçenekler mevcuttur:

Beşiktaş’tan kalkan 22, 25E, 40, 40B, 42T, 47, 47Ç, 47E, 54E, 59R, 59RS, 59RU, 59RX, 59S, 59Ş, 59T, 88M, 125, 125A, DT1, DT2, DT3, DT4, DT5, DT6, DT7, MK11 ve TM1 numaralı otobüslerle Bebek’te inebilirsiniz. Daha sonra Bebek sahil yönünde yürüyerek yaklaşık 10-15 dakika sonra müzeye ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş’tan kalkan BRT hattı ile Bebek’te inebilirsiniz. Daha sonra Bebek sahil yönünde yürüyerek yaklaşık 10-15 dakika sonra müzeye ulaşabilirsiniz.

Kabataş’tan kalkan deniz otobüsü ile Bebek iskelesine ulaşabilirsiniz. Daha sonra iskeleden yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gidecekler için müzenin önünde ücretsiz otopark bulunmaktadır.

Adres: Bebek Mh., Cevdet Paşa Cd. No:22, 34342 Beşiktaş/İstanbul

İlgili admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitim, bireylerin ve toplumların gelişimi için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Eğitim, bireylerin bilgi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir