122 Yıldır Yanan Ampül

122 yıldır yanan ampül, “Centennial Light” olarak da bilinen Livermore Kasabası’ndaki (California) bir itfaiye istasyonunda bulunan bir lambadır. Bu ampul, 1901 yılında üretilmiş ve o zamandan beri sürekli olarak yanıyor. Bu, dünyanın en uzun ömürlü ampullerinden biri olarak kabul edilir ve Guinness Dünya Rekorları tarafından resmi olarak tanınmıştır.

Ampulün 120 yıldan fazla süredir yanabilmesinin sırrı, özellikle filamentinde kullanılan tungsten tellerinin kalitesi ve tasarımındadır. Ampulün devamlı yanmasının sırrı, içindeki hava miktarıdır. Normalde ampuller, içindeki havanın oksijenle reaksiyonu sonucu yaklaşık 1000 saat sonra yanmayı bırakır. Ancak Centennial Light ampulünde, içindeki hava miktarı azaltılarak bu etki önlenmiştir.

Ampul, özel olarak yapılmış bir ampul soketiyle desteklenir ve yıllar boyunca farklı yerlere taşınmış olsa da, sürekli olarak yanmaya devam ediyor. Ampul, birçok kişi için bir turistik cazibe merkezi haline gelmiştir ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilir.

İlgili admin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitimde Fırsat Eşitliği

Eğitim, bireylerin ve toplumların gelişimi için gerekli olan en önemli unsurlardan biridir. Eğitim, bireylerin bilgi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir